Szybownictwo

Szybowce


8 kwietnia 2012 r.

"Biblia" polskich szybowców już księgarniach!

Minęło niewiele ponad rok, kiedy na łamach Szybowce.Com pierwszy raz przedstawiliśmy zapowiedź ksiażki "Polskie Szybowce 1945-2011". Teraz nadszedł dzień na który czekało wielu miłośników lotniczej literatury. Dnia 14 kwietnia 2012 o godz. 17:00 w Bielsku-Białej w Książnicy Beskidzkiej będzie miała miejsce premiera książki "Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju" - pracy zbiorowej 24 autorów pod redakcją Andrzeja Glassa i Tomasza Murawskiego, opisującej najważniejsze polskie konstrukcje szybowcowe powstałe od 1945 roku do dnia dzisiejszego. Publikację honorowym patronatem objął Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Serwis Szybowce.Com także patronuje i popiera tę cenną inicjatywę wydawniczą.

Polskie powojenne szybowce i ludzie, którzy je stworzyli, doczekali się książki pomnikowej. Pod redakcją Andrzeja Glassa i Tomasza Murawskiego ukazało się dzieło przedstawiające historię kilkudziesięciu rodzimych konstrukcji - od pierwszej Muchy i od najprostszego ABC po wyrafinowaną Dianę 2.

Książka "Polskie szybowce 1945-2011 - problemy rozwoju" ma nieco biurokratyczny tytuł a monotonny spis treści, wymieniając pełne nazwy typów, sugeruje schematyczne podejście do tematu. Tymczasem już po przekartkowaniu kilku fragmentów okazuje się, że trzymamy w ręku kawałek dobrej literatury popularnonaukowej i wspomnieniowej. Recepta jest prosta - większość relacji wyszła spod pióra bohaterów książki, czyli konstruktorów i pilotów, którym - jak się okazało - nie zabrakło talentu także w tej dziedzinie. Najbardziej płodnym autorem jest Jerzy Śmielkiewicz, współtwórca kilku typów szybowców, pilot doświadczalny i manager przemysłu lotniczego. Wiele innych relacji pochodzi z pierwszej ręki - na przykład Edward Margański pisze o produkowanym przez siebie Swifcie i Foxie, a Bogumił Bereś o swojej Dianie 2.

Nie należy się obawiać, że pisanie o własnych konstrukcjach doprowadziło to "propagandy sukcesu". Autorzy otwarcie piszą o problemach, które trudno było rozwiązać, o błędach i wreszcie o naukach, za które zapłacono krwią. W książce znajdziemy więc, między innymi, szczegółowe relacje o śmiertelnych wypadkach Sławomira Makaruka na akrobacyjnym Kobuzie (1963 rok) i Stanisława Skrzydlewskiego na Piracie (1966). Szczere do bólu są rozważania o tragicznych wypadkach młodych szybowniczek, które w 2002 roku zginęły na Piratach otwierając hamulce aerodynamiczne po starcie za samolotem.

Wielkim walorem książki jest urozmaicona kompozycja poszczególnych rozdziałów. Nie mamy tu do czynienia ze stałym schematem: geneza, konstrukcja, próby... Prezentacje typów zaczynają się często od przedstawienia ogólnego problemu związanego z danym szybowcem - na przykład od historii dwusterów w powojennej Polsce (to przy Bocianie i Bekasie), koncepcji szkolenia jednosterowego (ABC i Czajka), światowych początków konstrukcji aluminiowych - w artykułach o Pliszce i całej metalowej rodzinie. Rozdział o szybowcach akrobacyjnych rozpoczynają "Uwagi pilota o Jastrzębiu i Kobuzie" Jana Gawęckiego. Zresztą obok Gawęckiego, Wielgusa, Witkowskiego wypowiadają się też Tomasz i Sebastian Kawa. Każdy rozdział kończy się biografiami konstruktorów i pilotów doświadczalnych szczególnie związanych z omówionymi szybowcami.

Tak kompleksowe, szczegółowe, a przy tym niezmiernie interesujące, dobrze przygotowane i świetnie wydane polskie publikacje o lotnictwie zdarzają się niezmiernie rzadko. Ta książka to perła wśród szybowcowych wydawnictw ostatnich lat. Serdecznie polecam.

Michał Lewczuk

 

Informacje od wydawcy:

Książka dostępna będzie od 14 kwietnia od godz. 17:00 w sklepie internetowym wydawcy a także w sklepach dlapilota.pl, gadzetylotnicze.pl i wak.pl. Książkę można także nabyć w sklepiku GSS Żar i na premierze. Cena: 59,90 PLN.

Informacje:
Wydawnictwo: SCG
Rok wydania: 2012
ISBN 978-83-932826-0-9
Ilość stron: 319
Format: A4
Premiera i rozpoczęcie sprzedaży: 14 kwiecień godz. 17:00

Redakcja pracy zbiorowej:
ANDRZEJ GLASS, TOMASZ MURAWSKI
Zespół Autorski:
Bogumił Bereś, Feliks Borodzik, Krzysztof Drabarek, Wojciech Frączek, Jan Gawęcki, Andrzej Glass, Jerzy Jędrzejewski, Andrzej Kardymowicz, Sebastian Kawa, Tomasz Kawa, Grzegorz Kazuro, Jerzy Kędzierski, Jerzy Kubalańca, Krzysztof Kubryński, Maciej Lasek, Dariusz Lewek, Edward Margański, Tomasz Murawski, Krzysztof Pazura, Justyn Sandauer, Zdzisław Siekierda, Jerzy Śmielkiewicz, Stanisław Wielgus, Ryszard Witkowski


Copyright © 2000-2012 Michał Lewczuk
michal@szybowce.com