Szybownictwo

Szybowce


FLARM czyli TCAS dla szybowców

Na naszym niebie powoli przybywa coraz więcej nowych szybowców. Na zawodach wielokrotnie dochodzi do niezpiecznych zbliżeń. A cóż jest ważniejszego niż bezpieczeństwo nasze i sprzętu? Chciałbym zainteresować kolegów nowym (ale już coraz popularniejszym) przyrządem, który może poprawić poziom bezpieczeństwa lotów.

Od niedawna istnieje prostsza odmiana systemu stosowanego w lotnictwie komunikacyjnym TCAS (Traffic Collision Avoidance System) przeznaczona do użytku w szybowcach i małych samolotach. Jest to system ostrzegający przed niebezpiecznymi zbliżeniami. Działa na zasadzie wymiany danych GPS poprzez nadajnik radiowy o małym zasięgu i posiada algorytmy filtrujące, które ostrzegają tylko przed sytuacjami konfliktowymi. Możemy także odfiltrować ostrzeganie o szybowcach, z którymi np. lecimy w parze. W ten sposób będziemy ostrzegani tylko o szybowcach, których się nie spodziewamy w pobliżu.

System ten nazywa się FLARM i udostępnia otwarty protokół transmisji. Pozwala to na budowę przez różne firmy urządzeń z współpracujących w systemie FLARM. Takich urządzeń jest już około 10, są wśród nich m.in. urządzenia FLARM oraz T-Advisor.

Liczba takich zainstalowanych przyrządow na świecie przekracza 10000 i nadal szybko rośnie. Większość z nich jest używana w Europie. W wielu popularnych dla szybownictwa miejscach (np. Alpy) system stał się niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego szybowca.

FLARM może być jednocześnie niecertyfikowanym rejestratorem lotu. Dodatkowo poza funkcją ostrzegania możliwe jest wykorzystanie jego interfejsu NMEA-0183 do dostarczenia danych GPS i zasilania do lusterka.

Jeżeli Komisja Szybowcowa nie ma przeciwskazań co do stosowania tego przyrządu w Polsce, to proponowałbym zastanowić się nad zamówieniem grupowym aby maksymalnie obniżyc cenę jednostkową i ułatwić tym samym jego powszechne zastosowanie.

Zasadnicza funkcja FLARM ma tylko wtedy sens jeżeli przyrząd będzie aktywny w możliwie dużej ilości szybowców.

Oficjalna cena FLARM wynosi 540 Euro + VAT.

Więcej informacji na temat FLARM znajdziecie na stronie www.flarm.com..

Mirek C. Matkowski
Michal Lewczuk

Copyright © 2000-2012 Michał Lewczuk
michal@szybowce.com